Relacja ze szkolenia. „Uprawa i przetwórstwo lawendy - lawenda w praktyce”
W dniach 2-3 lipca 2024 roku w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odbyło się szkolenie pt. „Uprawa i przetwórstwo lawendy - lawenda w praktyce”. Celem szkolenia było upowszechnienie wiedzy z zakresu polowej i przydomowej uprawy lawendy w naszym klimacie oraz możliwości przetwarzania lawendy na potrzeby własne i do handlu.
Uczestnikami szklenia byli doradcy rolniczy z całej Polski, mieszkańcy obszarów wiejskich oraz osoby zainteresowane tematem.
Wykład w pierwszym dniu szkolenia rozpoczął Pan Tomasz Głowacki praktyk, który wraz z żoną prowadzi plantacje lawendy „MilejMi” w okolicach miejscowości Końskie w województwie świętokrzyskim. Tematyka jego wykładu obejmowała agrotechnikę uprawy lawendy, zakładania plantacji, rozpoczynając od przygotowania gleby, poprzez sadzenie sadzonek oraz planowanie przestrzeni między roślinami w celu optymalnego ich wzrostu. Wykładowca omówił również techniki zbioru lawendy, optymalne terminy oraz metody suszenia, które pozwalają zachować aromat i jakość kwiatów. Przedstawił różnorodne możliwości wykorzystania lawendy, w tym produkcję olejków eterycznych, kosmetyków, mydeł oraz zastosowanie lawendy w kuchni.
Drugim wykładowcą była profesor SGGW Pani Beata Fornal-Pieniak, która przedstawiła temat uprawy lawendy na mniejszą skalę, z przeznaczeniem na balkony i ogródki przydomowe. Wymieniła odmiany lawendy, które najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych, ogrodach i parkach. Omówiła agrotechnikę uprawy: sadzenia, nawożenia i pielęgnacji lawendy w donicach i małych ogrodach. Scharakteryzowała dwa typy ogrodów tj. naturalistyczny i sensoryczny.
Ogród naturalistyczny cechuje się luźną formą kompozycji, z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Ważne jest aby w ogrodzie uwzględnianie zostały rośliny aromatyczne np. lawendy oraz zioła tak aby ogród naturalistyczny pobudzał zmysły poprzez zróżnicowane zapachy roślin.
Ogród sensoryczny składa się z kompozycji różnych gatunków roślin, które będą aktywować pięć ludzkich zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Walory wizualne takich przestrzeni powodują, że mieszkańcy mogą skorzystać z odpoczynku i wyciszania w dużych miastach, miasteczkach, ogrodach przydomowych i na balkonach.
W drugim dniu szkolenia zwiedzaliśmy gospodarstwo „Lawendowa Dolina” Państwa Justyny i Arkadiusza Goźlińskich w miejscowości Kołbiel, w województwie mazowieckim. W trakcie wizyty współwłaścicielka gospodarstwa omówiła uprawę, pielęgnację, zbiór, przechowywanie i przetwórstwo lawendy w gospodarstwie. Przeprowadziła pokaz wykonania hydrolatu z lawendy, który ma obecnie szerokie zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii. Dodatkowo w trakcie zajęć praktycznych własnoręcznie wykonaliśmy świece zapachowe z wykorzystaniem kwiatów i olejku lawendowego oraz wrzeciona z kwiatów lawendy.
Wizyta w gospodarstwie zakończyła się dyskusją i podsumowaniem dwudniowego szkolenia.
Dział Ekologii i Ochrony Środowiska
Mirosława Rogacz
Zdjęcia: CDR Brwinów