Święto Jabłka i Gruszki w Raciechowicach
W dniu 15.09.2024 w miejscowości Raciechowice było obchodzone „Święto Jabłka i Gruszki”. Impreza odbywała się przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Raciechowicach. Na uroczystości obchodu Święta zostało zaproszonych wielu gości oraz wystawców.
Podczas trwania uroczystości na scenie występowały grupy artystyczne prezentujące swoje programy.
Jednym z ważnych elementów Święta Jabłka i Gruszki są liczne konkursy organizowane dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń z terenu gminy Raciechowice. Podczas trwania imprezy odbywał się konkursy w następujących kategoriach: „Najpiękniejsze stoisko owocowe”, „Na wieniec owocowy”, „Na ciasto owocowe”. W wyżej wymienionych konkursach udział wzięło 10 uczestników : KGW Raciechowice, KGW Krzesławice, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Zegartowice, KGW Dąbie, KGW Mierzeń, KGW Żerosłwice, KGW Czasław, KGW Gruszów oraz zaprzyjaźnione KGW Grabie. Rywalizacja w poszczególnych konkursach była na wysokim poziomie i o wynikach decydowały szczegóły.

W poszczególnych kategoriach zwycięzcami organizowanych konkursów zostali:
„Najpiękniejsze stoisko owocowe” – Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Krzesławice,
„Na wieniec owocowy” – Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Raciechowice,
„Na ciasto owocowe” - Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Gruszów.
Przyznawane nagrody dla poszczególnych KGW były nagrodami pieniężnymi. Jednym z fundatorów nagrody pieniężnej był Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z/s w Karniowicach Pan Bronisław Dutka. Nagroda dla zwycięzców poszczególnych kategorii konkursowych zostały wręczone przez Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pana Wiesława Grochal, który brał udział w „Święcie Jabłka i Gruszki”.
Marcin Rychlicki
